محصولات تصادفی

معرفی کتاب نشاط وشادمانی ماندگار در زندگی نوشته استاد احمد لقمانی

معرفی کتاب نشاط وشادمانی ماندگار در زندگی نوشته استاد احمد لقمانی

به نام او 

 

کتاب نشاط وشادمانی ماندگار در زندگی نوشته استاد احمد لقمانی از کتابهایی هست که در برنامه سمت خدا معرفی شده است .

تصمیم گرفتیم سخن نویسنده ی کتاب را در این قسمت برای معرفی بهتر کتاب قرار دهیم .

سخن نویسنده

همه ما زندگی شاد و شیرین را دوست داریم و به نشاط و سربلندی عشق می ورزیم. از آشوب خاطر رنج می بریم و در پی آرامش و شادکامی در زندگی هستیم.

برای رسیدن به خوشبختی ازدواج می کنیم و همنشینی با همسری شیرین سخن و خوشرفتار را باعث دوری از افسردگی و اضطراب می دانیم و برای دستیابی به آرامش تلاش بسیار می کنیم اما گاه خود را در رسیدن به این آرزوهای زیبا و دوست داشتنی، ناکام و ناتوان می بینیم و با انبوهی از آسیب ها و دغدغه های ویرانگری مواجه می شویم که هر لحظه جسم و جان ما را آزار می دهد و زندگی را بر ما سخت و سخت تر می سازد؟

در این حال گاه مجبور می شویم به خاطر ضرورت یا مصلحت خانوادگی همانند وجود فرزندان یا زیانهای بسیار اجتماعی و یا ترس از عذاب اخروی، «تحمل» کنیم و به جای «زندگی»، فقط زیر یک سقف «زنده» باشیم و با عذاب جانفرسا در انتظار سپری شدن روزها و شب های عمر خود بمانیم تا سر در آغوش مرگ نهیم و از انواع افسردگیها و دل مردگیها رهایی یابیم!

***

آیین آسمانی اسلام که دینی کامل و جامع است، با توجه به نیازهای انسان و ضرورت های جامعه و همچنین کمال آدمی در جلوه های مختلف، نگاهی همه سویه به این پدیده نموده و برای تجدید توان و کسب نشاط و طراوت روحی، «شادمانی ظاهری» و سرور قلبی و واقعی» ارائه کرده و آن را از خصلتهای خداجویان دانسته است.

چنان که در باورهای دینی، نیایش و دعا، پرهیز از گناه، کار و فعالیت و تلاش، گشاده رویی و رفتار همراه با مدارا، خوش سخنی و شکر نعمت های پروردگار، خدمت به همنوعان و دیدار آشنایان، دلجویی از افراد ناتوان و عیادت از بیماران، تبسم زیبا و روحبخش بر لبان، بوی خوش و رنگ روشن لباس، تغذیه خوب و مسافرت و تفریح با خوبان، مثبت اندیشی و رعایت حقوق دیگران، صبر و پایداری و صداقت در رفتار با اطرافیان، زمینه ساز شادی و باعث افزایش نشاط روحی - روانی دانسته شده است و از آن سو آموزه های مذهبی ژهبانیت یا دوری از لذت های زندگی و شادی های شایسته فردی و اجتماعی را ممنوع ساخته، حضور در عرصه های مختلف و بهره گیری از نشاط، تنوع و شادی را سیرهای پسندیده، بلکه عبادتی بزرگ معرفی نموده است. همان گونه که روزه ماه رمضان را واجب شمرده و در پی آن حضور در اجتماع، دیدار مؤمنان و لبخند و شادی و شادمانی با مسلمانان را در عید فطر توصیه نموده و برتر از آن، روزه این روز را حرام کرده است.

از یک سو حضور در مجالس عزا و سوگواری پیشوایان معصوم طلا را کاری بس ارزشمند معرفی کرده و از سوی دیگر برپایی مجالس شادی و جشن های میلاد آن پاکان را دارای قداستی همسان و موجب حفظ شعائر دینی و پاسداشت اسوه های آسمانی دانسته است. دانسته است.

ادا بیشک آشنایی با مجموعه آموزه های دینی، باعث نوعی اعتدال، روشن بینی و جامع نگری است تا در کنار اشک و آه، دعا و مناجات و سیاه پوشی در سوگ پیشوایان تابناک، تمامی دین باوران بینش مند و خردورز، از ظاهری آراسته و زیبا، پوششی روشن و روح افزا و بویی خوش و دل آرا بهره مند شوند؛ خرسند و خوشحال و پر سرور و شادمان در صحنه های مختلف اجتماعی ظاهر شوند.

به یقین با نگرشی این چنین، توجه به عوامل معنوی در بهداشت روانی همانند عفو و گذشت، خدمت به خلق، زهد و ایثار و پرهیز از عصیان و گناه، بیش از پیش شده و استقبال دین باوران ازجلوه های جاودان و شادی آفرین افزون تر خواهد بود.

علاوه بر معارف ناب دینی، روانشناسان نیز بین نشاط روحی با سلامت سایر اعضای بدن ارتباطی نزدیک دیده، خوشرویی و خرسندی را بهترین راه ارتباط با همگان به ویژه همسر و فرزندان ارزیابی می کنند و حتی برخی از آنان روان درمانی را با خنده انجام داده و سلامت جسمانی را در افق نشاط و شادابی روانی جستجو می کنند و بر این باورند که:

چو شادی بکاهد بکاهد روان                                          خرد گردد اندر میان ناتوان

 

 

احساس نیاز عموم جامعه، به ویژه نسل جوان و خانواده های آرمان گرا به موضوع «شادمانی و آرامش در زندگی» نویسنده را بر آن داشت که در سالهای اخیر با لطف پروردگار مهربان به پژوهش و نگارش آثاری در این باره بپردازد تا ضمن پاسخ به این نیاز، شیرینی و دلنشینی آموزه های دینی را در اندیشه همگان به ویژه نسل جوان فراهم سازد. آثاری همچون:

  1.  چگونه شاد و خنده رو باشیم؟
  2. خوشبختی و آرامش در زندگی
  3.  چگونه فرزندانی شاد و باشخصیت داشته باشیم؟
  4. یک زندگی زیبا
  5. خنده، شوخی، شادمانی

 

بهترین آرزوهای زندگی

... کتابی که در دست دارید در راستای شیوه های دستیابی به «نشاط و شادمانی ماندگار در زندگی» است که در آن «نگاهی جامع به زندگی»، «سرور و خرسندی قلبی»، «رویش و افزایش تعهد طرفین در محیط خانوادگی»، «پذیرفتن سهم خطاها و کاستی های خود»، «افزایش عشق و علاقه نسبت به همدیگر»، «رضایت و شادمانی»، «پرهیز از فرافکنی و یک سونگری در زندگی مشترک»،

شیوه های دستیابی به شرح صدر، چشم پوشی و گذشت» و سرانجام، «آمادگی برای پذیرفتن هدیه الهی یعنی مهمانی پاک و آسمانی به نام فرزند» ترسیم شده است.

امید آنکه این نوشتار که بیشتر به نکات روشنگر روان شناسی و اجتماعی پرداخته، شروعی خجسته در پیوند بهتر خانواده ها و نگاهی نو به حیات و هستی از سوی همسران باشد و فردایی روشن تر را برای آنان و فرزندان عزیزشان فراهم سازد.

ان شاء الله

مهرماه ۱۳۹۰ - قم مقدس

احمد لقمانی

 

 

نويسنده : تاريخ خبر : 1397/03/10 - 00:45:45 گروه خبري : مقالات